Ľahko diaľkovo ovládané lopatky miešadla vertikálnych čerpadiel EISELE v bioplynových staniciach

Ľahko diaľkovo ovládané lopatky miešadla vertikálnych čerpadiel EISELE v bioplynových staniciach

 

EISELE vyvíja riešenie pre automatické nastavenie páky na vertikálnych čerpadlách prostredníctvom PLC a aplikácie

 

Sigmaringen (Nemecko), 28. januára 2022 – EISELE, popredný výrobca čerpadiel a miešadiel pre sektor poľnohospodárstva a bioplynu, vyvinul riešenie pre vertikálne čerpadlá na automatické prepínanie z miešania na čerpanie. Automatické nastavenie páky eliminuje potrebu ručného ovládania, ktoré bolo potrebné doteraz. To znamená, že menšie predbežné jamy alebo nádrže môžu byť homogenizované úplne automaticky a bez potreby dodatočného miešadla. Časy miešania a čerpania je teraz možné individuálne regulovať pomocou systémového riadenia. Prvé zariadenia boli dobre prijaté, napríklad v bioplynovej stanici Güntera Hartnagela na farme Rollishof v Eberhardzelli vo Švábsku.

 B4_Guenter-Hartnagel

Bioplyn a automatizácia

 

Už koncom 90. rokov padlo rozhodnutie na farme rodiny Hartnagelovcov, že sa okrem chovu dobytka a dojníc zameria aj na bioplyn, pričom sa má využívať aj robustná technika; pre technika Güntera Hartnagela to bolo dôležité, pretože jeho školenie mu dalo dobrý cit pre inovatívne automatizačné riešenia. Na čerpanie hnojovice od dobytka z predjamy do bioplynovej stanice bolo stále v prevádzke čerpadlo s rotačným vrtuľou poháňané traktorom. Toto čerpadlo však dosiahlo svoje limity v zime, keď boli teploty pod nulou. Pozinkované miešadlo s vývodovým hriadeľom malo často problémy s vláknitým substrátom, nedalo sa optimálne otáčať a nedokázalo trvalo odolávať agresívnemu prostrediu v nádrži. Na miešanie a čerpanie boli často potrebné dlhé časy prípravy. Celkovo si situácia vyžadovala optimalizáciu.

 

Na dosiahnutie väčšej spokojnosti bolo potrebné nové vertikálne čerpadlo Eisele 18,5 kW. Vertikálne čerpadlá Eisele bez námahy miešajú a čerpajú až 10 000 l/min v bioplynových staniciach. Sú dostupné v dĺžkach od 1,50 m do 7,50 m. Vertikálne čerpadlá sú dostupné aj ako vertikálne kompaktné jednotky s až štyrmi pripojovacími hrdlami (DN 300). Všetky potrubné komponenty a tyče sú štandardne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Pre variant so spodným podávaním (V42) je ochranná trubica štandardne vyrobená z nerezovej ocele, pre variant s horným podávaním (V41) je za príplatok k dispozícii nerezová verzia.

 B2_Hebelverstellung_CAD

Miešanie je trikom na efektívnejšie čerpanie

 

Vertikálne čerpadlo na farme Rollishof Güntera Hartnagela sa používa na premiešanie substrátu s obsahom suspendovaných pevných látok zmiešaného lúhu (MLSS) nižším ako 9 % v menšej nádrži s objemom 400 m³ a následne – v závislosti od nastavenia lopatiek – dopravu cez 100 metrové potrubie do požadovaných nádrží v bioplynovej stanici. Proces miešania trvá menej ako sedem minút a vykonáva sa pred každým procesom čerpania.

 

Günter Hartnagel k procesu čerpania hovorí: "Od začiatku som si myslel, že by malo byť možné ovládať spustenie čerpadla elektricky cez PLC. Úplne tak odpadá nutnosť manuálneho ovládania páky. Šetrím čakacie doby približne 15 minút na miešanie a čerpanie a na monitorovanie nádrží na oboch miestach. To znamená úsporu času viac ako 90 hodín ročne.“

 

Konverzácia v Eisele odhalila, že v zásade je možné tento proces automatizovať a spustiť pomocou programovateľného logického ovládača (PLC), ktorý už bol k dispozícii v centrále spoločnosti Hartnagel. Cieľom spoločnosti Eisele bolo vyvinúť kompaktný, jednoducho dodatočne namontovateľný modul na elektromotorické nastavenie lopatky miešadla na všetkých vertikálnych čerpadlách – a za rozumnú cenu.

 

Obmedziť manuálne činnosti a zlepšiť prevádzkovú bezpečnosť

 

Výsledkom vývojových prác je kompletná zostava, ktorá je priskrutkovaná k vedeniu páky. Integrovaný servomotor so vstupným napätím 12 V DC alebo 24 V DC (závislý od zaťaženia) a elektronicky riadenými signálmi koncového dorazu pohybuje pákou a tým aj lopatkou miešadla asi za päť sekúnd po aktivácii PLC, aby sa prepol z režimu miešania do režimu čerpania.

 

Elektrické nastavenie páky eliminuje potrebu alternatívnych hydraulických alebo pneumatických riešení v jame. Preplnenie nádrží už nie je možné, pretože čerpadlo sa automaticky vypne. To isté platí pre nádrž čerpadla: ak je pred časom prázdna, čerpadlo sa tiež vypne. Vďaka svojej konštrukcii sa čerpadlo nemôže poškodiť chodom nasucho, aj keď nie je žiadna kvapalina. Pre ochranu pred mrazom a slnkom (UV svetlo) nie je nutné čerpadlo prikladať. Ďalšou výhodou je aplikácia, ktorú Günter Hartnagel používa na mobilných zariadeniach. To znamená, že pri bežnej kontrole je možné nádrže skontrolovať aj mobilným telefónom a v prípade potreby aktivovať cyklus miešania a čerpania bez toho, aby ste museli byť priamo na mieste.

 

Günter Hartnagel o inštalácii hovorí: "Eisele bola neuveriteľne nápomocná pri odpovedi na moje požiadavky. Výsledky sú pôsobivé. Teraz všetky procesy miešania a čerpania prebiehajú spoľahlivo cez PLC alebo, ak je potrebný manuálny zásah, tiež aj cez mobilnú aplikáciu. Tomu hovorím pokrok a celkovo dobrá spolupráca.“

 

O EISELE

 

Poháňaný desaťročiami odborných znalostí, rodinný podnik Franz Eisele u. Söhne GmbH & Co. KG v Sigmaringen, Nemecko, ponúka inovatívne stroje a služby v sektore poľnohospodárstva a bioplynu už viac ako 130 rokov. Ako spoľahlivý partner s veľkým vertikálnym rozsahom výroby EISELE vyvíja a vyrába robustné a odolné miešadlá a čerpadlá „Made in Germany“. Zhoda s najvyššími štandardmi kvality je zabezpečená vo vlastnom testovacom centre spoločnosti. EISELE vyrába aj vlastné elektromotory, ktoré spĺňajú požiadavky najvyšších tried energetickej účinnosti a s viac ako 25 000 vlastnými položkami poskytuje veľmi dobrú podporu náhradných dielov. Dobre etablovaný prémiový výrobca má úzku predajnú sieť s obchodnými partnermi a zástupcami po celom svete a naďalej rozširuje svoje medzinárodné predajné aktivity. EISELE v súčasnosti predáva svoje produkty vo viac ako 60 krajinách. Viac informácií nájdete na www.eisele.de.